poniedziałek, 30 stycznia 2012

Budowa- dach najważniejsza część naszego domu

Zanim wybierzemy projekt naszego domu jeździmy ,szukamy, pytamy i podglądamy jak wyglądają inne domy.Dużo uwagi poświęcamy na to jak wygląda elewacja i dach. Wiadomo przecież , że lm bardziej wymyślna konstrukcja tym ładniejsza, nie zawsze tańsza ,trudniejsza w wykonaniu pewnych szczegółów, najlepiej, żeby dach była taki jakiego jeszcze nie ma nikt w okolicy.Niech sąsiedzi nam zazdroszczą.
Jak już pisałem w jednym z poprzednich postów dziś urzędy wydają bardzo mało pozwoleń na budowę dachów płaskich, więc pozostaje nam dach spadzisty,jedno lub wielospadowy; z lukarnami lub bez; z dodatkowymi daszkami zakrywającymi tarasy i wejścia do budynku, z wykuszami oraz ozdobnymi daszkami na ścianach szczytowych. Konstrukcje te wykonuje się najczęściej z dobrej jakości drewna (najlepiej suszonego,  struganego i impregnowanego ciśnieniowo).W naszych warunkach kryteria te są jednak mało realne. Drewno zwykle jest przesuszone i moczone w różnych roztworach solnych,  mających zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów, zniszczyć szkodniki oraz zabezpieczyć przeciw ogniowo.Użycie drewna struganego sprawia, że jest ono trudniej zapalne, a jeśli do tego namoczone zostanie w roztworze Fobosu  to uzyskamy stosunkowo dobre zabezpieczenie p.poż.Pamiętać należy, że więźba dachowa po postawieniu i zakryciu z góry dachówką a od dołu ociepleniem i wykończeniem wewnętrznym (plyta gipsowa, boazeria ) nie będzie mogła już być ponownie konserwowana. Warto zatem poszczególne elementy pomalować lub zamoczyć jeszcze przed montażem,lub ( co jest trudniejsze ze wzgl. na duże wysokości) pomalować już zmontowane elementy. Więźba już stoi i co dalej?Deski i papa czy może folia dachowa ( czytaj membrana )? Ilu jest budowlańców tyle opinii. Rozwiązanie pierwsze jest droższe, ale deski doskonale stabilizują naszą więźbę co w wypadku dachów dwuspadowych o dużym kącie nachylenia i braku krokwi narożnych i/lub koszowych jest dobrym rozwiązaniem.Gdy nie ma desek stosuje się stężenia całej więźby przy pomocy desek lub taśmy stalowej.Na deski przybijamy papę asfaltową lub folię ( membranę ).Możemy także położyć podkładową papę termozgrzewalną.Położenie papy pozwala nam tymczasowo zostawić dach bez ostatecznego pokrycia, możemy prowadzić prace wewnątrz .Czasem są to kroki całkiem uzasadnione.Zdarza się bowiem tak, że nie podjeliśmy jeszcze decyzji w sprawie pokrycia ( co wybrać ;gonty ,papa, dachówka, blacha), może akurat prace w środku sa ważniejsze niż na dachu,bo przecież na głowę już nie pada. Warstwę ocieplenia na poddaszu należy układać między krokwiami z zachowaniem przerwy co najmniej 2  cm.Przestrzeń ta jest niezbędna do zapewnienia ruchu powietrza i odprowadzenia wilgoci, która może się pojawić.W kalenicy należy wykonać otwór na całej długości dachu w celu umożliwienia obiegu powietrza i wentylowania ocieplenia
Czasem pula na dachówkę jest zbyt mała i prace planujemy na termin późniejszy.Wszystko zależy od nas.
Pokrycie desek  lub więźby membraną  sprawia, że dach nie może czekać w nieskończoność na finał. Wszystkie folie mają określony czas w jakim muszą być zabezpieczone przed szkodliwym działaniem promieni UV. Czas ten zwykle wynosi max.3 miesiące. Nie oznacza to ,że po tym czasie folia nie nadaje się do zakrycia. Najlepiej zamówić pokrycie, obić dach folią i łatami, założyć rynny oraz wszystkie możliwe na tym etapie opierzenia i inne obróbki,a następnie ułożyć pokrycie.Całość prac może trwać od kilku dni do kilku tygodni więc czasem warto zaplanować prace etapami.Do krycia dachów z poddaszem użytkowym używamy membrany o wysokiej paroprzepuszczalności ( 2000-3000g/mkw/24h ) . Ociepleniem można wypełniać całą przestrzeń między krokwiami co w przypadku folii o małej przepuszczalności jest niedopuszczalne.
Dobrze wentylowany dach odprowadzi wilgoć i nie pozwoli aby warstwa ocieplenia zamokła,

Budowa- izolacja fundamentów.

Wybudowaliśmy nowy,piękny i wymarzony dom. Nareszcie mamy gdzie mieszkać.Ale czy dołożyliśmy wszelkich starań, aby po pewnym czasie nie okazało się, że nasz największy wróg- wilgoć - nie dostał się do środka.Woda gruntowa i opadowa wsiąkająca w grunt będzie szukała sobie odpływu i lepiej żeby nie mogła dostać się do naszego domu.
Dawniej  budowano domy na kamieniach lub cegłach i nie znano izolacji. Woda opadowa spadała pod mur i wnikała w fundament i pięła się w górę. Dziś ten brak procentuje.Ściany są zawilgocone, tynki zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne odpadają.W budynku panuje specyficzny zapach, na ścianach pojawiają się czarne plamy grzybów i pleśni.
Czy chcemy, żeby nasze ściany tak wyglądały?
NIE.
Aby temu zapobiec najważniejszą sprawą w  czasie budowy jest zwrócenie bacznej uwagi na prawidłowe wykonanie izolacji poziomej i pionowej  całego budynku.Jeśli od początku nie dopilnujemy jakości wykonania w krótkim czasie może okazać się, że nasz dom stanie się siedliskiem grzybów i pleśni.
Gdy budynek jest niepodpiwniczony wykonuje się izolację pionową fundamentów stosując malowanie   masami asfaltowymi (np. izolbet , dysperbit ). Do wykonania  izolacji poziomej stosuje się papę asfaltowa ( teraz coraz częściej papy termozgrzewalne podkładowe lub nawierzchniowe, wysunięte poza fundament na boki w celu późniejszego połączenia z izolacją poziomą posadzki na parterze budynku).W budynku po wylaniu ślepej posadzki należy także położyć izolację, którą następnie trzeba połączyć trwale z izolacją fundamentów Fundamenty w części podziemnej obkłada się dodatkowo izolacja termiczną ( moze być styropian ), który  możemy obłożyć folią bąbelkową lub klejem z siatką dodatkowo pomalowany masą asfaltową. W części nadziemnej wykonujemy tynki (pasujący do elewacji ) , kamień lub płytki. Ocieplenie fundamentów połączone z ociepleniem położonym na ścianie będzie tworzyło ciągłość izolacji termicznej ścian zewnętrznych.
Budynek podpiwniczony jest nieco gorszy, ale pewne rzeczy się powtórzą.Na ławy fundamentowe układamy papę wysuniętą na boki w celu połączenia z izolacją posadzki.Ściany zwykle z bloczków betonowych od zewnątrz ocieplamy i dokładnie ( szczelnie ) izolujemy. Najlepszym rozwiązaniem  wydawać by się mogło dokładne zagruntowanie ścian , a następnie oklejenie papą termozgrzewalną od papy położonej na fundamencie do lub nieco powyżej planowanego poziomu terenu wokół budynku. Każda niedokładność na tym etapie pokaże nam się na ścianach w piwnicy w postaci wilgotnej plamy.Po zasypaniu wykopu dotarcie w to miejsce i lokalizacja uszkodzenia będzie bardzo trudna.
Czas stracony na ten etap budowy na pewno zaprocentuje w przyszłości czystym i zdrowym klimatem w całym naszym domu, a na grzyby pojedziemy do lasu.

Rekuperator - świeże powietrze w domu



Autorem artykułu jest Szymon Sierszulski

Czy można je mieć nie otwierając okien i nie wietrząc codziennie – przez cały rok – mieszkania? Można i to nawet bez strat ciepła zimą. Wystarczy zamontować rekuperator, urządzenie, które pozwala na odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej.
Rekuperator czyli centrala wentylacyjna jest sercem całego systemu wentylacji mechanicznej. Jego rolą jest nadmuch świeżego powietrza - za pomocą wentylatorów - do budynku oraz wyciąg zużytego powietrza na zewnątrz. Pozwala też, co jest bardzo ważne, na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Możliwe jest to dzięki wymiennikowi ciepła. Współczesne rekuperatory pozwalają na odzysk od 50 do 90 procent ciepła.
Podczas instalacji wentylacji często konieczne jest wykonanie przewiertów w stropie techniką wiercenia diamentowego.Dotychczas najczęściej stosowaną metodą wentylacji w domach i najprostszą, jest wentylacja naturalna, zwana grawitacyjną. Działa ona na podstawie różnicy temperatur powietrza w mieszkaniu i na zewnątrz. Sprawdza się jednak tylko zimą, gdy te różnice są największe – usuwając, niestety, przy okazji duże ilości ciepłego powietrza z domu. Latem, gdy jest ciepło, wentylacja ta praktycznie nie działa. Nowe, energooszczędne budynki, są bardzo szczelne, a tym samym przepuszczają mało powietrza. Efektem tego są skargi mieszkańców na złe samopoczucie. Ratują się wówczas otwieraniem okien, co powoduje z kolei, że budownictwo z założenia energooszczędne, w praktyce takim nie jest.
O wiele lepszym pomysłem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działa ona niezależnie od pory roku, a dzięki rekuperatorowi możliwe jest odzyskanie dużej części ciepła traconego w procesie wentylacji. Jest to o tyle ważne, że w dzisiejszych, dobrze ocieplonych budynkach, przez wentylację grawitacyjną ucieka zimą dużo ciepła.
Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnychW wentylacji mechanicznej świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz, następnie zostaje przefiltrowane z nieczystości (a nawet pyłków), ogrzane w wymienniku ciepła i rozprowadzone kanałami do pomieszczeń mieszkalnych, np. do pokoju dziennego, sypialni, gabinetu, itp. Zużyte powietrze jest natomiast wyciągane z pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia, czy łazienka, dalej jest również filtrowane, a po przejściu przez wymiennik ciepła oddaje swoje ciepło powietrzu świeżemu, po czym jest usuwane za zewnątrz budynku. Z jednej strony mamy więc zapewnioną stałą równomierną wentylację w całym mieszkaniu, a z drugiej zyski z odzyskanego ciepła.
---
REKU Szymon Sierszulski - wentylacje z odzyskiem ciepła
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 27 stycznia 2012

Dom w trzy miesiące

Dom w trzy miesiące


Niektórzy sądzą, że domy szkieletowe są nietrawałe. Prawda jest jednak taka, że najstarsze domy szkieletowe w Ameryce mają ponad 200 lat.Domy szkieletowe niewątpliwie mają wiele zalet, o czym wiedzą pragmatyczni Amerykanie, a jedną z nich jest łatwość przebudowy i rozbudowy. Z upływem lat zmieniają się bowiem potrzeby. standardy i moda. Z punktu widzenia trwałości budynku najważniejsze jest użycie najwyższej jakości materiałów, a także powierzenie budowy domu wykwalifikowanemu wykonawcy.

Właściciel firmy PPUH FLORYSZCZAK-DOMY, Jacek Floryszczak, który ukończył kurs budowy domów szkieletowych i uzyskał uprawnienia do budowania domów w technologii szkieletowej, przekonuje sceptyków czterema argumentami, które brzmią : szybko, ciepło, zdrowo i tanio. By swoim klientom obniżyć ceny wybudowania domu, firma FLORYSZCZAK-DOMY współpracuje z niezależnym doradcą finansowym, bo cena domu to także w części koszt udzielenia kredytu przez bank.
Szybko

Trzy miesiące, dokładnie tyle czasu potrzeba, od przyznania kredytu do wręczenia kluczy, jeśli stawiamy dom w technologii szkieletowej. Od strony technicznej budownictwo szkieletowe oparte jest na lekkej, drewnianej ramie, wypełnionej izolacją oraz usztywnionej poszyciem. Zastosowanie tej technologii pozwala na szybkie ukończenie budowy, ze względu na jej charakter , tzn. montaż elementów gwoździami i metalowymi łącznikami) oraz brak przerw technologicznych, gdyż jest to zabudowa sucha. Budować można niezależnie od pory roku, nawet zimą . Nie dotyczy to oczywiscie momentu wylewania fundamentów.



Dom stoi na wylanym z betonu fundamencie, odpowiednio zaizolowanym. Wytrzymałość i jakość konstrukcji decydują o trwałości budynku, więc szkielet domu powstaje z drewna konstrukcyjnego KVH. Jest to nowoczesny materiał drzewny, spełniający wysokie wymogi jakościowe. Elementy KVH są suszone do wilgotności 15% (+/- 3%), czterostronnie gładko strugane i czterostronnie fazowane. Nie posiadają żadnych uszkodzeń przez grzyby lub insekty. Podczas procesu suszenia komorowego giną wszystkie zarodniki grzybów i larwy owadów oraz całkowicie zatrzymany zostaje proces sinienia drewna.

Drewno KVH to produkt dokładnie zdefiniowany poprzez normy, a jego produkcja i ostateczna jakość podlega stałej kontroli certyfikujących instytucji zewnętrznych.



Konstrukcję szkieletową obudowuje się z obu stron płytami OBS lub MFP. Powstaje w ten sposób ściana konstrukcyjna. Przestrzeń między płytami wypełnia się materiałem izolacyjnym (wełną mineralną). Dodatkową izolację stanowi "poduszka powietrzna" pomiędzy ścianą konstrukcyją a ścianą wewnętrzną, którą buduje się z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych (Farmacell). Kominy są murowane z cegły.

Rodzaj materiałów wykończeniowych, a także stolarka okienna i drzwiowa, nadają budynkowi ostateczny wygląd zewnętrzny. Domy szkieletowe w Polsce nie muszą wyglądać tak, jak amerykańskie, obłożone z zewnątrz sidingiem. Na zewnątrz ściany ociepla się i okłada materiałem takim, jaki się komu podoba. Może być to np. warstwa ocieplenia z tynkiem mineralnym lub licówką klinkierową. Podobnie z pokryciem dachu, w rezultacie. W Ameryce powszechnie stosuje się gonty papowe, jako materiał lekki i tani, ale jak się przekonał pan Jacek Floryszczak, w Polsce większą popularnością cieszą się blachodachówki i tradycyjne dachówki. Jeśli chodzi o projekt architektoniczny, to można w tej technologii budować awangardowe domy i "staropolskie dworki". W rezultacie (efekcie końcowym) budynek szkieletowy z wyglądu nie różni się niczym od budynku tradycyjnego.

Technologia szkieletowa często spotyka się z zarzutem braku ognioodporności w porównaniu z konstrukcją tradycyjną. Wbrew powszechnie panującej opinii domy wykonane z drewna są zabezpieczane od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi, spełniającymi wszelkie wymogi przeciwpożarowe oraz wełną mineralną, która jest niepalna.
Ciepło i zdrowo

Niekwestionowaną zaletą budownictwa szkieletowego jest energooszczędność. Współczynnik przenikalności cieplnej ścian wykonanych w technologii szkieletowej waha się między 0,1 - 0,28 W/m2K, co jest trudne do osiągnięcia dla domów budowanych z cegły, zwłaszcza tym samym kosztem. Dzięki temu ogrzewanie domu nie rujnuje kieszeni.

Z tego względu domy szkieletowe wznosi się w najzimniejszych krajach północnej Europy i Ameryki. Jeżeli dom ma dobry system wentylacji, to mikroklimat wewnątrz jest właściwy. Ponieważ materiały użyte do wykończenia wnętrz są pochodzenia naturalnego (drewno oraz płyta gipsowo-kartonowa), dlatego wilgotność powietrza jest w miarę stała.


Tanio

To najtwardszy argument "za", z którym trudno polemizować, bo z liczby nie kłamią, a z faktami się nie dyskutuje.
Piętrowy dom o powierzchni 120 m kwadratowych na fundamencie z betonu, bez piwnicy, w stanie surowym zamkniętym, to koszt ok. 135 000 zł, czyli mniej więcej tyle ile kosztuje kawalerka w Zielonej Górze. Skąd taka cena? Z oszczędności. Elementy domu są lekkie i w związku z tym niepotrzebny jest ciężki sprzęt do ich przewożenia na budowę i do samego budowania: nie ma stropów żelbetowych, niepotrzebny jest dźwig. Materiały do budowy w technologii tradycyjnej waża ok. 500 ton, a w szkieletowej jedynie 50 ton. W pierwszym przypadku do transportu potrzeba 20 tirów, a w drugim wystarczą dwa. Inne są też ceny drewna, płyt OSB i wkrętów, a inne cegieł, betonu, zapraw klejowych,
Warto korzystać z usług doradców finansowych. Doradca ma wiedzę na temat ofert i promocji wielu banków, co więcej, umie je porównać . To wcale nie takie proste, jakby się zdawało. Choćbyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie przeanalizować 25 propozycji. NIe wystarczy umieć liczyć, na tym się trzeba znać, rozumieć pojęcia ekonomiczne, rozpoznawać "haczyki" itd. Niezależny doradca nie jest pracownikiem banku, działa w interesie klienta i pilotuje go od momentupodjęcia decyzji o wzięciu kredytu, poprzez zbieranie dokumentów, złożenie wniosku, szczegółową analizę zaproponowanej przez bank umowy, łącznie ze wszystkimi uwagami i przepisami pisanymi drobnym drukiem, aż do otrzymania pierwszej transzy kredytu. Za usługę doradcy nie płaci klient, ale bank, który udzieli kredytu.
Zapraszam na mojego bloga oraz do wypowiadania sie
http://szkieletowedomki.blogspot.com/

-- O autorze

czwartek, 26 stycznia 2012

zieleń wdomu

Dom postawiony, urządzony ale czegoś w nim chyba brakuje.Warto by było ozdobić go zielenią.
Jak  wiadomo człowiek   zależny był i jest od przyrody.Pomyślmy o tym żeby w naszym domu znalazło się miejsce na coś zielonego. Najlepszym rozwiązaniem, choć może dla niektórych kłopotli wym będzie zakup kilku kwiatów i stworzenie im odpowiednich warunków do wzrostu. Piękne kwiaty trorzą wspaniały klimat i cieszą oko właściciela.
W zależności od tego jakie i ile miejsca przeznaczymy na zieleń musimy dokonać właściwego doboru roślin.Pamiętać należy o kilku sprawach , które mogą pomóc nam w wyborze.Większość roślin pokojowych lubi ciepło, dobre oświetlenie,regularne podlewanie i nawożenie, niekiedy codzienna pielęgnacja ( azalie, scindapsusy,fikusy). Nie wszystkie kwiaty jednak takie są. Możemy znalężć coś o minimalnych wymaganiach i przez kilka dni spokojnie o nich zapomnieć (grubosz, sanseweria, kaktusy ). Pamiętajmy jednak, że kwiaty rosną i niektóre mogą w końcu nam zacząć przeszkadzać bo przeznaczyliśmy im zbyt mało miejsca ( filodendrony, palmy, pandany ). Często nie lubią ruchu wokół siebie i trącania liści ( pandan ). Rośliny kwitnące nie lubią gdy się je odwraca. często wtedy zrzucają kwiaty i pąki (zygokaktus, hoja ) co sprawia że wynosimy  je do piwnicy, jako nieatrakcyjne.Błąd był jednak po naszej stronie - nie odwraca się niektórych roślin , bo np. jedna strona lepiej się rozwinęła. Hoja po takiej operacji potrafi zrzucić kwiaty, a nawet zmarnieć całkowicie. Kwitnący zygokaktus po przeniesieniu straci kwiaty.
Podlewając kwiaty zbyt często i obficie zalewamy ich system korzeniowy odcinając dopływ powietrza do korzeni co prowadzi do obumarcia części podziemnej, a w konsekwencji do zniszczenia całej rośliny. Pamiętajmy o podlewaniu  w godzinach porannych, gdyż wszystkie procesy życiowe przebiegają przy udziale światła dziennego i promieni słonecznych. Roślina wtedy pobiera najwięcej składników pokarmowych w tym wodę.Nadmiar wody z podstawki wylewamy, aby korzenie nie uległy zalaniu, a przemoczona ziemia nie utrudniała dostepu powietrza do nich.
Jeśli zdarzy nam się zapomnieć o podlaniu kwiatków i ziemia w doniczce zrobi się twarda i sucha najlepiej włożyć całość do naczynia z wodą i pozostawić ją tam ,aż ziemia nasiąknie. Nadmiar wody wylewamy póżniej z podstawki, aby nie doprowadzić do zalania.Procedura może skomplikowana, ale tak naprawdę bardzo prosta.
Życze wszystkim blogowiczom udanych efektów w tworzeniu zielonych zakątków, a stworzona przez nie miła atmosfera sprawi, że chętnie będziemy wracali do swoich domów i mieszkań

środa, 25 stycznia 2012

Schody w naszym domu

Czy ktoś zastanawiał się po co w domu mamy schody?.To jasne , żeby wchodzić na piętro lub do piwnicy,są niezbędne w każdym domu.Niewątpliwie będą elementem dekoracyjnym naszego mieszkania. A z jakiego materiału są zrobione?Mogą być betonowe, z kamienia  (marmur,granit,), drewniane.Jaki materiał wybierzemy to już rzecz gustu, wystroju wnętrz i bardzo często kosztów jakie nalezy ponieść, żeby je zamontować.Ich wielkość zalezy od ilości miejsca jakie możemy wygospodarować, ale musimy pamiętać, żeby schody nie zdominowały całego hallu lub salonu.
Schody mogą być proste lub zabiegowe ;
Pełne -wylane na mokro, a następnie pokryte stopnicami i podstopnicami drewnianymi (najlepiej z twardych gatunków drewna ), płytkami ceramicznymi , gresowymi lub marmurowymi.Pod takimi schodami możemy uzyskać dodatkowe  (małe ) pomieszczenie gospodarcze, które wkrótce bardzo nam się przyda.
lub
Prześwitowe - wangowe lub kręcone zajmujące najmniej miejsca.Najczęściej konstrukcji drewnianej lub metalowo - drewnianej.Drewno także najlepiej twarde ( buk, dąb chyba, że egzotyczne), powinno być wysokiego gatunku, dobrze wysuszone i  wysezonowane,Mając dobry materiał i solidnego wykonawcę możemy uzyskac wspaniały mebel ,który będzie cieszył nasze oczy przez długie lata.
A schody do piwnicy.
Najczęściej wylewane są na mokro i pokrywane płytkami. Powodów  jest wiele takiego postępowania.Przyjmując, że w piwnicy jest kotłownia, skład opału, pralnia, suszarnia i  jeszcze inne pomieszczenia gospodarcze praktyczniej będzie zrobić pokrycie odporne na zabrudzenia i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.
Coraz częstszym rozwiązaniem są dziś schody kręcone. Konstrukcja ich jest bezpieczna, lekka i atrakcyjna wizualnie.Wykonane z metalu lub metalu i drewna z idealnie dobranymi poręczami giętymi i profilowanymi. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zajmują mało miejsca, nie tracąc przy tym walorów  związanych z wygodą użytkowania.
Zostały nam jeszcze schody na strych,lub poddasze.
Dziś można kupić gotowe schody montowane między belkami stropu drewnianego.Rozkładane, po złożeniu  nie wystające z sufitu, łatwe w użytkowaniu,choć troszkę wąskie.Jednak na strych wchodzimy znacznie rzadziej niż na piętro do pokoju więc jak najbardziej spełnią swoje zadanie.

wtorek, 24 stycznia 2012

Czego możemy wymagać od kierownika budowy?

Obowiązki kierownika budowy domu są jasno określone w przepisach Prawa Budowlanego. Warto zapoznać się z nimi, aby wiedzieć, czego możemy domagać się w poczynaniach kierownika, a co już nie należy do jego kompetencji. Z taką wiedzą będziemy mogli ułożyć sobie satysfakcjonującą współpracę.

Ogólną rolą kierownika budowy jest nadzorowanie działań dokonywanych na terenie budowy i wszelkich zdarzeń, jakie będą miały miejsce. Osoba pełniąca taką funkcję musi posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Dla inwestora najlepiej jest trafić na takiego kierownika, który profesjonalnie przeprowadzi wszystkich przez cały proces, jakim jest budowa domu – od początku do końca. Jeżeli jednak zdarzy się, że nasz kierownik nie odpowiada nam pod jakimś względem, możemy go po prostu zmienić na zasadach ustalonych w Prawie Budowlanym.
Do zadań kierownika budowy należy między innymi: zabezpieczenie i oznaczenie placu budowy, przygotowanie planu bezpieczeństwa, wytyczenie obiektu z pomocą geodety, nadzór budowlany w zgodzie z projektem, prowadzenie dziennika budowy, sporządzenie dokumentacji powykonawczej, uczestniczenie w czynnościach odbiorowych, przygotowanie oświadczenia dotyczącego dokonania prac porządkowych na terenie budowy. Kierownik budowy powinien brać również pod uwagę zlecenia budowlane wpisane do dziennika budowy przez projektanta czy inspektora nadzoru. Ma on również prawo do zgłaszania swoich uwag związanych z usprawnieniem robót lub bezpieczeństwem.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że kierownik budowy odpowiada za poprawne wykonanie techniczne wszystkich zaleceń według projektu. Poprawność wykonania zaś nie zawsze oznacza wysoką jakość, stąd nie powinniśmy mieć o to pretensji do kierownika, a do siebie lub naszego przedstawiciela nadzoru inwestorskiego za wybór takich, a nie innych materiałów budowlanych.
Jeżeli sprawujący pieczę nad budową domu kierownik nie spełnia naszych wymagań możemy go zmienić. Jednak każdą tego typu modyfikację powinniśmy zgłaszać do inspektoratu nadzoru budowlanego. Wraz ze zgłoszeniem powinniśmy przedstawić oświadczenie o przejęciu obowiązków przez nową osobę.
Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Jaki duży dom

Chcemy wybudować dom ,ale nie wiemy jaki.
Trudny wybór.Najlepiej nie za duży, nie za mały taki akurat.Jak to zrobić.Jeśli mieszkamy na jednym pokoju z kuchnią w bloku to trudno będzie nam wyobrazić sobie taki dom w którym będą wszystkie potrzebne pomieszczenia.Zwykle gdy mieszkamy w małym mieszkanku, kątem u rodziny planujemy dom na wyrost aby zrekompensować sobie niewygody Tak więc.Pokój dzienny musi być duży może byc połączony z kuchnią,sypialnie ,pokój( e) dla dzieci, gabinet, łazienka , komunikacja,  pomieszczenia gospodarcze ( Kącik gospodarczy pralnia, suszarnia, kotłownia w zależności od rodzaju stosowanego systemu ogrzewania skład opału, spiżarnia, pomieszczenie na różne drobiazgi, których w każdym domu zbiera się bardzo dużo).  potrzebny będzie garaż może na dwa samochody, a w nim miejsce na drobiazgi motoryzacyjne,rowery,Nasz domek nie ma być zbyt duży? Możemy zrobić piwnicę, oczywiście gdy warunki gruntowe pozwolą na to. Nie ma sensu walczyć całe życie z wodą gruntową i wilgocią w piwnicy.Dobre wykonanie izolacji może okazać się bardzo kosztowne.Jeśli natomiast okaże się,że pod naszym domem jest sucho to spokojnie możemy część pomieszczeń zlokalizować właśnie tam.
Czy nasz dom będzie miał dach spadzisty? Dzisiaj urzedy wydają bardzo mało pozwoleń na dachy płaskie.Zatem mamy poddasze pod skosami.Można na nim umieścić sypialnie,łazienkę, schowek na drobiazgi.Pamiętać należy, że  na takim poddaszu mamy mniej miejsca niż na dole, chyba, że zrobimy wysoką ścianę kolankową ,która podwyższy nam cały dom i zmieni elewację, a okna dachowe ,które zalożymy w celu doświetlenia będą wysoko- czasem nawet bardzo wysoko.
Jak widać pomieszczeń zrobiło nam się sporo.teraz tylko dobrze to połączyć i rozplanować i już mamy nasz wymarzony domek. 

poniedziałek, 23 stycznia 2012

Działka- gdzie.

Jak świat światem każdy musi gdzieś mieszkać. Przez wiele wieków zmieniały się sposoby 
budowania domów.Dziś  możliwości budowy jest naprawdę wiele.Różnorodność materiałów i technologii przyprawia o zawrót głowy. Jak nie zgubić się w tym wszystkim? Być może uda mi sie trochę pomóc informacjami na moim blogu.
 Gdzie kupić działkę. to już indywidualna sprawa każdego z nas Wszystko zależy od wielu czynników o których może dziś nie myślimy.
Dziś jesteśmy młodzi , podoba nam się działka na odludziu może blisko lasu, jeziora; z dala od ludzi, zgiełku miasta w którym pracujemy.Mamy samochód, którym wszędzie dojedziemy.Dzieci będzie trzeba zawozić do przedszkola, szkoły ( często o różnych godzinach) . Zima może odciąć nas od świata (mam takich znajomych), media mogą być trudno dostępne (woda, prąd , gaz ). Są też zalety takiego mieszkania.Cisza, spokój, łono natury, brak uciążliwych sąsiadów
Działka w mieście- może na peryferiach- zbliza nas do cywilizacji; mamy sąsiadów, gwar uliczny, wydaje się, że wszędzie blisko - sklepy, szkoła,może praca, często dostępne wszystkie media.
 Gdy już znajdziemy właściwą lokalizację dowiedzmy się najlepiej we właściwym urzędzie gminy  jakie są warunki zabudowy, możliwość podłączenia mediów,  może bowiem zdarzyć się, że nasza dzialka nie pasuje do projektu, który sobie wybraliśmy i będzie trzeba robić różne zmiany- co pociągnie za sobą niepotrzebne koszty- może nawet będzie trzeba całkiem zmienić projekt i naszą koncepcję zagospodarowania.
Jaki wybrać dom.
Najważniejsze to funkcjonalny,ciepły, ekologiczny, którego budowa sprawi nam przyjemność, a efekt końcowy będzie taki jak sobie zaplanowaliśmy na początku.
Projekt gotowy lub indywidualny. Wszystko zależy od naszych oczekiwań.
Projekt gotowy. Zwykle tańszy w zakupie, choć trzeba dobrze szukać, żeby znależć to co chcemy.Firmy projektowe mają dziesiątki projektów, które często mają tylko niewielkie zmiany. Można go adoptować .
Projekt indywidualny.Droższy, ale przystosowany do naszych warunków zabudowy i/ lub zrobiony specjalnie dla nas.Zawiera rozwiązania, które chcemy mieć zastosowane w naszym domu. Zwykle zawiera więcej szczegółów wykonawczych, co w dużym stopniu ułatwia wykonanie poszczególnych elementów niejednokrotnie nietypowych i wymagających dokładnych obliczeń .Oczywiście rozwiązania konstrukcyjne zostawiamy osobom uprawnionym.
 Mamy działkę i projekt teraz czas na pozwolenia ,wykonawców,nadzór i materiały.

piątek, 20 stycznia 2012

Budowę rozpocznij zimą.

Budowę domu zacznijmy zimą

Już w zimie powinniśmy zacząć załatwiać wszelkie formalności związane z budową domu, jeśli na wiosnę chcemy rozpocząć prace budowlane. Co więcej, dzięki innowacyjnym technologiom możemy pozwolić sobie na wykonanie pewnych prac także zimą.
Przy tworzeniu harmonogramu działań dla takiego przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu warto w taki sposób zaplanować terminy, aby jak najwięcej robót wykonywanych na zewnątrz zrobić zanim przyjdzie późna jesień i zima. Dobrze wiedzieć również, że przeprowadzanie konkretnych robót w ogrzewanych pomieszczeniach może być bardzo korzystne, chociażby prac instalatorskich.
Dla każdej z prac istnieją zalecenia, do których warto się dostosowywać. Wtedy nam będzie łatwiej dokonywać zmian, gdyż producentom zależy na tym, aby było łatwiej, niż trudniej. Tym sposobem „mokra robota”, czyli posadzki czy tynkowanie powinny być przeprowadzane wtedy, gdy temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza. Przy niższych temperaturach zaś trzeba użyć specjalnych materiałów budowlanych bądź zastosować różnego typu dodatki przewidziane dla takiej sytuacji.
W lato używamy zaprawy letniej, natomiast w okresie zimowym – zaprawy zimowej. Wtedy też lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie takich metod technologicznych, które nie potrzebują dużej ilości wody. W takich warunkach trudno utrzymać ją w tej samej temperaturze. Jedną z takich metod jest używanie zimowego tynku dwuwarstwowego.
Jeżeli okaże się, że budowa stanu surowego musi zostać przerwana na czas zimy to należy ją zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Służą do tego specjalne folie. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy prace są już stosunkowo zaawansowane. Koniecznie trzeba wtedy zakryć poziome powierzchnie ścian – przy oknach lub krawędziach górnych. Przy każdym opuszczaniu terenu budowy domu nieogrzewanego trzeba pamiętać o spuszczaniu wody z rur, gdyż może ona uszkodzić instalację wodno-kanalizacyjną.
Jeszcze innymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę podczas prac przeprowadzanych zimą są: odpowiednie odprowadzanie wód odpadowych z placu budowy domu, przeznaczenie ciepłego pomieszczenia dla ekipy budowlanej, w którym będą mogli odpocząć, zjeść i się rozgrzać oraz znalezienie suchego miejsca na składowanie materiałów budowlanych.
Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Zalety okien drewnianych

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane używane są w budownictwie od wieków do zabezpieczania budynków przed włamywaczami oraz stratami ciepła. Drewno, które jest wykorzystywane do produkcji okien zawsze zaspokajało potrzeby inżynierów oraz architektów. Okna wykonane z drewna są bardzo wytrzymałe oraz odporne na wszelkie działanie czynników zewnętrznych, jak woda, wiatr i słońce, które potrafią zniszczyć ramy okien. Oto kilka czynników, które skłaniają nas do wyboru okien z drewna:
Wygląd
Kluczowym czynnikiem, który determinuje wybór okien drewnianych jest oczywisty: faktura i wygląd drewna pasuje do każdego pomieszczenia i nadaje mu duszę. To właśnie okna drewniane sprawiają, że z daleka od domu bije luksus i prestiż. Okna i drzwi to wizytówka domu, jak buty u człowieka. Niepowtarzalny wygląd i charakter potrafi zauroczyć każdego.
Trwałość
Przy zastosowaniu nowoczesnych parków maszynowych oraz w trakcie zaawansowanego procesu obróbki drewno jest selekcjonowane, impregnowane i pokrywane specjalnymi powłokami malarskimi, aby zapobiec sinieniu i zagrzybieniu tego szlachetnego surowca. Metody produkcji oraz nowoczesne komponenty sprawiają, że okna jest solidne i przede wszystkim funkcjonalne.
Ekologia
Okna drewniane są naturalne, konstruowane na bazie naturalnego surowca, tak więc nie ma tutaj trujących i szkodliwych substancji, które mogłyby szkodzić zdrowiu. Farby zastosowane do krycia drewna są wodorozcieńczalne, co sprawia że są one neutralne dla środowiska.
Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Wady i zalety posiadania własnego domu lub mieszkania

Jeśli myślisz o posiadaniu własnego mieszkania to powinieneś znać wady i zalety takiego rozwiązania. Dzięki temu, mając pełna jasność sytuacji, łatwiej będzie Ci podjąć właściwą decyzję i znaleźć dokładnie to, co spełni Twoje potrzeby, a jednocześnie uniknie niedogodności. Bez względu na to, czy dotyczy to mieszkania nad morzem, czy w górach jest grupa wad i zalet właściwych dla każdego miejsca zamieszkania. Poniżej przeczytasz o tych najważniejszych.
Zacznijmy od wad. Pierwsza z nich to niewątpliwie obciążenie nas koniecznością i kosztami wykonywania wszelkich remontów – nikt ich za nas nie zrobi, bo nikt nie jest odpowiedzialny za nasze mieszkanie poza nami. Nie liczy się tu oczywiście własności wspólnej, jak na przykład schodowe, za których stan odpowiada wspólnota mieszkaniowa. Jeśli decydujemy się na dom, to naszym obowiązkiem (wynikającym z przepisów prawa) jest odśnieżanie i sprzątanie chodnika przylegającego do posesji. Obowiązkiem jest też dbanie o czystość na swojej posesji – koszenie trawników, sprzątanie liści, sadzenie kwiatów itp. W domu również musimy zadbać o ogrzewanie – we własnym zakresie lub (jeśli jest taka możliwość) przyłączenie do centralnego miejskiego zasilania.
Do zalet posiadania własnego lokum szczególnie mieszkania nad morzem, w górach lub innym malowniczym otoczeniu jest właśnie piękne środowisko wokół – naturalne miejsca rekreacyjne i wypoczynkowe. Najczęściej też możemy sobie taką działkę wybrać sami. Kolejna zaleta – sami ustalamy, jak nasz dom ma wyglądać – to my wybieramy projekt. We własnym domu zawsze jesteśmy u siebie i wszelkie prace wykonujemy na rzecz siebie. Najczęściej mamy ogród, do którego w każdej chwili można wyjść, dzieci mają miejsce do zabaw i nie trzeba wyprowadzać psów na smyczy, bo mogą swobodnie biegać w ogrodzie.
Tekst pochodzi ze strony Shout.pl - Artykuły do przedruku

Jak znależć działkę budowlaną

<h1>Jak znaleźć działkę budowlaną?</h1><p>Znalezienie odpowiedniej działki budowlanej nie jest łatwym zadaniem. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek nie powinniśmy spieszyć się z wyborem. Warto starannie przeanalizować dostępne możliwości i porównać ceny. Jak szukać działek budowlanych i  na co zwrócić uwagę przy zakupie?</p>
<p><span id="more-1557"></span>
<p>
    Najszybszym sposobem na znalezienie interesujących nas ofert jest oczywiście internet – możemy posiłkować się wyszukiwarkami nieruchomości, stronami agencji nieruchomości lub poszukać stron utworzonych przez indywidualnych sprzedawców. Dużą zaletą internetu jest możliwość porównania cen wielu umieszczonych tam ofert – wystarczy wpisać proste hasło, np. <a href="http://dzialki-grodzisk.pl" onclick="javascript:_gaq.push(['_trackEvent','outbound-article','http://dzialki-grodzisk.pl']);">działki Grodzisk</a>, by szybko poznać cenowe trendy w danej okolicy. Taka wiedza da nam dobrą podstawę do ewentualnych późniejszych negocjacji ze sprzedającym działkę.</p>
<p>    Działki  możemy szukać samodzielnie – zawsze warto wsiąść w samochód i rozejrzeć się po okolicy, która nas interesuje. Właściciele działek często umieszczają na nich szyldy i tablice informujące o tym, że dane tereny wystawione są na sprzedaż.</p>
<p>
    Jeśli nie mamy czasu na poszukiwania, działkę możemy kupić korzystając z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dobry pośrednik nie tyko wyszuka ofertę spełniającą wszystkie nasze wymagania, ale także zatroszczy się o prawidłowy i zgodny z prawem przebieg całej transakcji. Za jego usługę będziesz musiał jednak zapłacić – pośrednik od każdej transakcji pobiera prowizję ustaloną odgórnie przez agencję nieruchomości.</p>
<p>
    Jakiej działki powinniśmy szukać? Najlepsze są tereny zbliżone kształtem do prostokąta – wówczas  nie będziemy mieli problemów z zachowaniem wymaganych odległości ścian budynku od granic działki. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, wybierzmy działkę oddaloną od miasta lub położoną w pobliżu mniejszej miejscowości dobrze skomunikowanej z metropolią. Przykładowo, jeśli zależy nam na bliskości Warszawy, warto rozważyć zakup działki w Grodzisku Mazowieckim – jej cena będzie bardziej przystępna.</p>
<p>    Zanim zdecydujemy się na zakup działki sprawdźmy jej status prawny i plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Z planu dowiemy się, czy  na naszej działce można wybudować dom oraz jakie inwestycje powstaną w okolicy w najbliższym czasie – zapoznanie się z nim z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu przykrych niespodzianek.</p>
Tekst pochodzi ze strony <a href="http://www.shout.pl">Shout.pl - Artykuły do przedruku</a>

czwartek, 19 stycznia 2012


Etapy budowania domu

.Źródło: Etapy budowania domu - Bazuka
Budowanie domu jest to ogromna inwestycja wymagająca dużego nakładu nie tyle co finansowego, ale także nerwowego. Proces ten dzieli się na kilka głównych etapów i dopiero po idealnym ukończeniu każdego z nich, właściciel dostaje gwarancje dobrze wykończonego budynku. Warto więc korzystać z usług specjalistów, niżeli podjąć się samemu jakiemuś zadaniu. Dzięki temu zniwelujemy możliwość wystąpienia ewentualnych szkód.
Na samym początku należy wykonać projekt samego domu, według którego zostanie on zbudowany. Z pomocą architektów zostanie on stworzony i dopasowany zarówno co do naszych oczekiwań, ale także co do przyjętych zasad i reguł budownictwa. Po zatrudnieniu ekipy i wystawieniu budynku w stanie surowym nadchodzi czas na aranżacje wnętrz. Tutaj z kolei większość ludzi sama podejmuje się zagospodarowania i wyposażenia poszczególnych pomieszczeń według własnych upodobań, aczkolwiek również warto skorzystać z pomocy. Wspólnie ze specjalistą można dobrać i ustawić meble, tak aby uzyskać jak największą przestrzeń, a także praktyczność wnętrza.
W zagospodarowanym i wykończonym budynku wewnątrz można jeszcze zastosować parę wykończeń z zewnątrz w postaci chociażby elewacji. Istnieje cała masa materiałów z jakich można skorzystać, a pośród nich znaleźć można chociażby kamień naturalny, który dzięki swoim właściwościom nie tylko co zabezpieczy budynek, ale także przetrwa naprawdę długie lata w nienaruszonym stanie. Kolejnym rozwiązaniem mogą także być płytki elewacyjne. Istnieje nawet możliwość użycia drewna, co z pewnością będzie oryginalnym rozwiązaniem.
Na koniec warto zaznaczyć, że minęły już czasy kiedy dom budowało się przez lata. Dzisiejsze rozwiązania i duża dostępność materiałów sprawiają budynek można postawić nawet w kilka miesięcy. Wszystko oczywiście zależy od jego wielkości, a także środków finansowych przeznaczonych na ten cel. tak czy inaczej z pomocą dobrej ekipy budowniczej wszystko pójdzie szybko i gładko


Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/etapy-budowania-domu/">Etapy budowania domu</a> - Bazuka

Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe?

Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe?

Chociaż są znacznie tańsze w budowie, domy drewniane nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej, a mimo to konstrukcje tego typu są rzadziej wybierane. A przecież nie ma się czego bać.

To rozwiązanie, które od lat próbuje utorować sobie drogę do serc i umysłów polskich inwestorów.Jak nie za pomocą pozytywnych skojarzeń, to odwołując się do chłodnej i wyrachowanej kalkulacji. Za każdym razem – z kiepskim skutkiem. Domy szkieletowe mogłyby podbić polski rynek, tak jak podbijają rynek szwedzki, o kanadyjskim nie wspominając. Tak się jednak nie dzieje – ich liczba ciągle jest nie wielka w porównaniu z domami budowanymi metodami uznawanymi za tradycyjne. Nie powinno to jednak od nich odstraszać.

Domy szkieletowe mają bowiem wiele zalet, z których najważniejszą jest niższa cena i krótki czas budowy. To znane fakty, warto jednak je powtarzać, ponieważ ich świadomość może mieć poważny wpływ na podejmowane przez inwestorów decyzje. A przecież informacja jest najważniejsza. Problem w tym, że to, co w krajach cywilizowanych wydaje się być zaletą, w Polsce bardzo często okazuje się wadą. Szybka budowa, prowadzona przez wyspecjalizowane firmy, jest bowiem rzeczą niekoniecznie pożądaną przez naszych inwestorów. Dlaczego? Chodzi o to, że wiele domów budowanych jest u nas metodą zwaną popularnie gospodarczą. Na budowie pracuje więc sam inwestor, korzystając z pomocy rodziny lub znajomych. Taki system budowy jest tańszy. Jednak przy konstrukcjach drewnianych się nie sprawdza, ponieważ domy szkieletowe wymagają odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Nie da się postawić takiej konstrukcji z marszu. Co więcej, krótki czas budowy także niekoniecznie musi być zaletą – wielu inwestorów świadomie przedłuża bowiem ten okres. Dzieje się tak ze względu na przepisy, które wymagają od gotowego domu spełnienia kilku norm, a także dają przywileje podatkowe tym, którzy dom budują. Szybko kończyć się zwyczajnie nie opłaca.

Kombinacja wymienionych powyżej czynników sprawia, że budownictwo drewniane nie rozwija się w Polsce tak, jak mogłoby. Dzieje się tak ze szkodą dla całego rynku budowlanego, który pracuje niejako na jednym silniku. Zwłaszcza, jeśli zrobić porównanie z innymi krajami. Jeżeli chodzi o domy szkieletowe, ogromne postępy robią na przykład Szwedzi, którzy nie tylko stawiają w tej technologii budynki jednorodzinne, ale także – bloki. W jednym ze szwedzkich miast kończone są właśnie wielokondygnacyjne budynku wykonane w całości z drewna. Tak jest bardziej ekologicznie. Zaniedbując rozwój tych technologii zamykamy się w niszy, która być może okaże się ślepą uliczką budownictwa. Bo przecież domy murowane rozpowszechniły się na dobre dopiero w dwudziestym wieku. Wcześniej także u nas budowano z drewna.

Tradycyjny polski dom jest domem drewnianym i chociaż nie widać tego ani w naszych wsiach ani na przedmieściach, trudno temu zaprzeczyć. Jeszcze w dziewiętnastym wieku domy szkieletowe lub po prostu z bali dominowały na polskiej wsi. A ich budowniczowie uznawani byli za specjalistów. Owszem, później budownictwo murowane znacznie przyspieszyło i w połowie XX w. rzeczywiście oferowało wyższy standard niż drewniane, jednak nie znaczy to, że powinniśmy o nim zapominać. Dzisiejsze technologie budowy z drewna są na tyle zaawansowane, że jakość życia jest w domach drewnianych taka sama, a często wyższa niż w murowanych. Warto o tym pamiętać.

-------------------------------------------

Artykuł: Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe? pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------
O Autorze

Czyta, piszę , publikuję...