Przydatne informacje dla osób chcących budować lub budujących własny dom. Porady, podpowiedzi nowe technologie.
sobota, 4 lutego 2012
Co na dach naszego domu?
Wszyscy chcemy, aby nasz dach był ładny,trwały, starannie wykończony.Czesto drobne detale wykończenia mają ogromny wpływ na efekt końcowy. Jako inwestorzy mamy obowiązek wymagać od wykonawców, aby jakość świadczonych przez nich usług była na najwyższym poziomie.
Czym przykryjemy dach?Papa, dachówka, blacha, gonty, Wybór należy do nas. Pamiętać należy jednak o tym, że nie każda więźba dachowa jest przystosowana do dużego obciążenia. Najlżejszym pokryciem jest blacha trapezowa bądz dachówkowa. Jej waga to ok.5 kg/ m2. Dachówka betonowa lub ceramiczna to waga ok 30-45 kg/m2. Najcięższa w tym wypadku jest dachówka karpiówka ok.40-60 kg/m2. Do tego jeszcze musimy wziąć pod uwagę czy dach będzie tylko zafoliowany czy może obity deską i papą. W związku z tak dużą różnicą w wadze na etapie projektowania należy poinformować projektanta lub osobę adoptującą projekt o naszym wyborze. Warto pamiętać, że niektóre biura dają sobie nawet 30 dni na dokonanie weryfikacji. Jest to dość powszechna praktyka gdy kupujemy gotowy rysunek. Gdy o dachu pomyślimy zbyt późno może to wstrzymać nasze prace, gdyż brak będzie jednego dokumentu.
Co położyć gdy dach jest płaski? Odpowiedz chyba jest prosta. Deska i papa, może być też blacha. Zamiast desek możemy użyć płytę OSB. Możemy też ocieplić od góry wełną mineralną i przygrzać na to papę termozgrzewalną. Z blachą natomiast sprawa jest inna. Na krokwie układamy folię, łaty i blachę. Przy małym spadku dachu najlepiej, żeby folia była klejona na zakładach, bo para wodna skraplająca się na spodniej stronie blachy poprzez zakłady będzie spływała nam do pomieszczenia.
Przy większych spadkach technika dowolna. Dla jednego będzie folia a dla innego deska i papa. Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre. Stosując folię należy baczną uwagę zwrócić na odpowiednie stężenie całej więźby, które usztywni całą konstrukcję, a w przypadku papy na zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomiędzy warstwą ocieplenia a deskami. Swobodny przepływ powietrza będzie osuszał nasza izolację i nie dopuści do rozwoju zawilgocenia naszego domu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz